Kaynana Gelin Vitamini

2012-09-03 22:40:00
Kaynana Gelin Vitamini |  görsel 1

Uzun yıllar önce Çin'de Lili adlı bir kız evlenir,aynı evde kaynanasıyla birlikte yaşamaya başlar.

Fakat kısa süre sonra kayınvalidesiyle geçinmenin çok zor olduğunu anlar. İkisinin kişiliği tamamen farklıdır,bu da onların sık sık tartışmalarına yol açar. Bu çin geleneklerine göre hoş bir davranış değildir ve çevrenin tepkisine yol açar.

Birkaç ay sonra bitmez tükenmez gelin kaynana kavgalarından ev,kendisi ve eşi için bir cehennem halne gelmiştir. Artık bir şey yapmak gerektiğine inanan genç kadın doğruca babasının eski arkadaşı olan baharatçıya koşar ve derdini anlatır. Yaşlı adam ona bitkilerden yaptığı bir terkip hazırlar ve bunu 3 ay boyunca her gün azar azar kaynanası için yaptığı yemeklere koymasını söyler.

Zehir az az verilecek,böylece onu gelininin öldürdüğü belli olmayacaktır. Yaşlı adam genç kadına kimsenin ve eşinin şüphelenmemesi için kaynanasına çok iyi davranmasını,en güzel yemekleri yapmasını, her zamankinden daha büyük bir ilgi göstermesini söyler. Sevinç içinde eve dönen Lili yaşlı adamın dediklerini aynen uygular.Kimseler şüphelenmesin diye kaynanasına çok iyi davranır. Her gün en güzel yemekleri yapar ve kaynanasının tabağına zehri damlatır.

Bir süre sonra kayınvalidesi çok değişmiştir ve gelinine kendi kızı gibi davranmaya başlar.Evde artık barış rüzgarları esiyordur.

Genç kadın kendini büyük bir yük altında hisseder. Yaptıklarından pişman vaziyette baharatçının yolunu tutar ve yaşlı adama göz yaşları içinde,şimdiye kadar kaynanasına verdiği zehirleri onun kanından temizleyecek bir iksir için yalvarır. Yaşlı adam Lili'ye bakar ve kahkahalarla gülmryr başlar.

Ardından der ki:

- Sevgili Lili,sana verdiklerim sadece vitaminlerdi. Olsa olsa kayınvalideni daha da güçlendirdin,hepsi bundan ibaret. Gerçek zehir ise senin beyninde olandı. Sen ona iyi davrandıkça o da sevgiye yöneldi.Böylece siz gerçek ana kız oldunuz!

0
0
0
Yorum Yaz